Театр одного актора

«ТЕАТР ОДНОГО АКТОРА», 23.08.2016 р. зв. 16:00.

До 25-ї річниці проголошення Незалежності України.

В ефірі – премєра.

 У виконанні артистки Неллі Даниленко звучатиме моновистава «МАРУСЯ ЧУРАЙ» за історичним романом у віршах видатної письменниці сучасності Ліни Костенко. Саме за роман «Маруся Чурай» та збірку поезій «Неповторність» автор стала лауреатом Державної премії імені Тараса Шевченка за 1987-й рік.

   Нелля Даниленко чимало років працювала у Полтаві. Разом з колегами їй пощастило створювати і тривалий час очолювати тоді Обласне Полтавське телебачення – донині там пам’ятають образність художніх сюжетів режисера Неллі Даниленко. Їй пощастило виконувати фрагменти роману «Маруся Чурай» у прямому ефірі Полтавського телебачення! Очевидці розповідали, що це було неймовірно - сльози, піднесення…Усе – щиро і правдиво…

   Саме тому тема життя легендарної Марусі Чурай з мальовничої Полтавщини для виконавиці особливо близька і навіть дорога…Адже ходила вона тими стежками, де ступала дівчина, стояла біля її колодязя…Подумки запитувала : «Як же ти пережила таке, Марусю?..»

   Марія Гордіївна  Чурай - Чураївна, народна поетеса і співачка  народилася у Полтаві 1625-го року. Її біографія не відтворена у жодних документах. Проте збереглася в усних переказах, змальована у багатьох художніх творах різних жанрів. З тих переказів відомо, що Маруся була донькою Гордія Чурая, полоненого 1637-го у битві під Кумейками, його було страчено у Варшаві. Дівчина мала поетичний і музичний талант, сама складала пісні. А як співала!.. Про це розповів народ. Закохався у дівчину козак Іскра. А вона любила іншого –Гриця Горбенка. Під впливом матері він одружився з дівчиною із заможної родини…Свої страждання Маруся виливала у піснях.

Була у її житті спроба накласти на себе руки, було порятування Іскри і був страшний вчинок-помста за зраджене кохання…Суд, смертний вирок, Універсал про помилування…

   Ми й сьогодні не знаємо як померла Маруся Чурай - чи то від хвороби, чи доживала свого короткого віку, а їй судилося прожити усього двадцять вісім років,- у монастрі. Події цього насиченого драматизмом, такого не довгого життя знайшли відбиток у піснях, які, найімовірніше,створила сама Маруся Чурай.Донині ми співаємо їх і любимо. Серед них такі відомі як «Засвіт встали козаченьки»,«Віють вітри, віють буйні», «Сидить голуб на березі», «В кінці греблі шумлять верби»,«Ой ,не ходи, Грицю», «Летить галка через балку». У своїх пісенних творах горда і волелюбна Чураївна увічнила красу вірності, козацьку звитягу, прагнення українців боронити свій край, сміливо ставати за правду і волю.


Передача знайомить слухачів зі зразками найкращої класичної театральної спадщини у живому виконанні акторів. В ефірі звучать твори як класичної, так і сучасної, як української, так і світової літератури. Слухачі мають змогу почути літературне слово у виконанні провідних артистів: Ади Роговцевої, Раїси Недашківської, Петра Бойка, Василя Чорношкура, Тамари Стратієнко.
 
Виходить в ефір із 2004 року.
 
В ефірі:щосереди (1.00-1.30, 12.00-12.30), щосуботи (20.30-20.59)