На території Митрополичого саду Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника відкрили залишки фортифікаційних мурів XII ст.

На території  Митрополичого саду Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника  відкрили залишки  фортифікаційних мурів XII  ст.

Про давньоруську муровану стіну Києво-Печерського монастиря ми знаємо з лаконічних згадок у Печерському Патерику. Єпископ Кирило Туровський у своєму посланні до ігумена Печерського монастиря Василія (1182–1197) зазначав, що останній улаштував кам’яну огорожу навколо Лаври: “Ти створив навколо всього Печерського монастиря високі та прекрасні кам’яні стіни на твердій основі. Для цього ти… за допомогою вогню приготував плінфи і …здійснив справу за допомогою води та вапна”. Про ці мури писав лаврський архімандрит Інокентій Гізель у “Синопсисі”(1674): “Сам монастир навколо кам’яними стінами був обведений на два стрільбища. В товщину ж чи ширину кам’яна стіна була в сажень…”. Там само вказано, що стіни були знищені під час монгольської навали. Це, ймовірно, відповідає дійсності.

Залишки фундаментів давньої оборонної стіни Києво-Печерської лаври було вперше відкрито і частково досліджено на невеликій ділянці археологічною експедицією під керівництвом кандидата історичних наук Володимира Богусевича (1951).Цьогоріч розкопки об’єкта на території колишнього Митрополичого саду проводили співробітники  науково-дослідного  сектору археології науково-дослідного відділу історії і археології Заповідника із залученням студентів-істориків Київського університету імені Бориса Грінченка. Роботи очолював завідувач вказаного сектору, кандидат  історичних наук Сергій Тараненко.

Відкрито залишки монументальної конструкції давньоруського часу різного ступеня збереженості: фундаменти, фундаментний цоколь та напівзруйновані фрагменти стіни. Знайдена пам’ятка є унікальною, адже крім цих лаврських мурів, в Україні відомо лише два об’єкти  монументальної фортифікації давньоруського часу. Під час розкопок отримано  близько 1500   знахідок, серед них – майже 1000 фрагментів давньоруської цегли-плінфи.  Найбільш цікавими є фрагмент давньоруського металевого литого  стулкового браслета з плетеним орнаментом та дві свинцеві пломби ХІ–ХІІІ ст. із князівськимизнаками з обох боків.